wtorek, 13 październik 2020 13:06

Zachowek w przypadku dokonania darowizny Wyróżniony

Napisane przez Kancelaria Prawna Wrocław
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkowego, darowizny dokonane przez spadkodawcę za życia podlegają zaliczeniu zarówno na poczet schedy spadkowej przy dziedziczeniu ustawowym, jak i doliczeniu do substratu zachowku.

Obliczenie wysokości zachowku odbywa się w etapach. W pierwszej kolejności określamy wysokość udziału spadkowego stanowiącego podstawę do wyliczenia zachowku, a następnie ustalamy wartość spadku potrzebną do wyliczenia zachowku, jak również ustalamy substrat zachowku, a więc stan czysty spadku (aktywa minus pasywa), do którego doliczamy dokonane za życia spadkodawcy darowizny.

Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 marca 2008 r., sygn. akt IV CSK 509/07, gdzie wskazał, że przy obliczaniu wysokości zachowku rolą sądu jest ustalenie czystej wartości spadku.

Zauważyć należy, że instytucja zachowku ma zapewnić członkom najbliższej rodziny spadkodawcy, zaliczonym do kręgu uprawnionych do zachowku, uzyskanie określonej korzyści ze spadku niezależnie od woli spadkodawcy, tj. choćby spadkodawca pozbawił ich tej korzyści przez rozrządzenia testamentowe lub dokonane darowizny.

Z pomocą specjalistów naszej Kancelarii prawnej Wrocław MERITUM  z łatwością pokonasz trudności związane z uzyskaniem należnego Ci zachowku lub uniknięciem zapłaty takiego zachowku, zmniejszeniem jego kwoty – w zależności od tego czy jesteś osobą uprawnioną czy zobowiązaną do zapłaty zachowku. Nasza Kancelaria MERITUM specjalizuje się w tego typu sprawach. Reprezentujemy naszych Klientów zarówno w postępowaniach sądowych, jak również przedsądowych – które zmierzają do zakończenia sporu o zachowek na drodze polubownej, bez konieczności występowania do Sądu ze stosownym powództwem, dzięki czemu nasz Klient unika niepotrzebnych emocji oraz dodatkowych kosztów związanych z uciążliwym procesem sądowym w tym zakresie.

Wyświetlony 255 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 październik 2020 13:40
Więcej w tej kategorii: Emerytura pomostowa »

 

Jesteśmy też nafacebook

 

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

 

 

 

 

 

O nas

Kancelaria prawna Meritum we Wrocławiu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Doradztwa Prawnego Meritum
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321