wtorek, 17 listopad 2015 18:14

Zachowek Wrocław

Napisane przez Kancelaria Prawna Wrocław
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Może się zdarzyć, że spadkodawca cały swój majątek zapisał w testamencie na rzecz jednego tylko spadkobiercy lub na rzecz osoby obcej – z pominięciem osób najbliższych spadkodawcy, którzy z mocy ustawy są uprawnieni do dziedziczenia po nim.

Może się również zdarzyć, że spadkodawca za swojego życia darował (zapisał umową darowizny) jednemu tylko spadkobiercy lub też osobie obcej swoją nieruchomość (na przykład mieszkanie lub dom), która jest jedynym wartościowym składnikiem majątkowym po spadkodawcy i wchodziłaby do spadku, gdyby nie została przed śmiercią spadkodawcy darowany innej osobie.

W takich sytuacjach osobom najbliższym, które dziedziczyłyby po zmarłym z mocy ustawy, gdyby ten nie sporządził testamentu lub otrzymałyby w drodze spadkobrania nieruchomość po nim, gdyby ten przed swoją śmiercią nie darował jej innej osobie – przysługuje zachowek.

Uprawnionymi do zachowku są osoby powołane do spadku z mocy ustawy, to jest: dzieci, wnuki, małżonek i rodzice spadkodawcy. Tym osobom przysługuje prawo żądania od osób powołanych w testamencie do spadku sumy pieniężnej stanowiącej równowartość należnego im zachowku. Rodzice są uprawnieni do zachowku jedynie w sytuacji, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a wnuki – tylko w przypadku, gdy dzieci spadkodawcy nie żyją.

Prawa do zachowku nie mają więc pozostali spadkobiercy (powołani do spadku z mocy ustawy w II grupie) – to znaczy – rodzeństwo i zstępni rodzeństwa (zob. art. 932 k.c.), a także dziadkowie spadkodawcy i ich zstępni (art. 934 k.c.) oraz dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku (art. 9341). Prawa do zachowku nie mają także gmina lub Skarb Państwa, które w pewnych wypadkach mogą dziedziczyć z mocy ustawy (art. 935 k.c.).

Wysokość zachowku wynosi połowę sumy, jaka by przysługiwała danej osobie, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe. W przypadku osób małoletnich i stale niezdolnych do pracy wysokość zachowku zwiększa się do 2/3 udziału. Zachowek jest zawsze w postaci pieniężnej.

Zapłaty należnego zachowku można domagać się tylko przez okres 5 lat, licząc od dnia ogłoszenia testamentu. Jeżeli natomiast spadkodawca nie sporządził testamentu 5-letni termin przedawnienia roszczeń o zachowek należy liczyć od dnia śmierci spadkodawcy (to jest od otwarcia spadku) (art 1007 k.c.).

Z pomocą specjalistów Kancelarii prawnej Wrocław MERITUM z łatwością pokonasz trudności związane z uzyskaniem należnego Ci zachowku lub uniknięciem zapłaty takiego zachowku, zmniejszeniem jego kwoty – w zależności od tego czy jesteś osobą uprawnioną czy zobowiązaną do zapłaty zachowku. Nasza Kancelaria MERITUM specjalizuje się w tego typu sprawach. Reprezentujemy naszych Klientów zarówno w postępowaniach sądowych, jak również przedsądowych – które zmierzają do zakończenia sporu o zachowek na drodze polubownej, bez konieczności występowania do Sądu ze stosownym powództwem, dzięki czemu nasz Klient unika niepotrzebnych emocji oraz dodatkowych kosztów związanych z uciążliwym procesem sądowym w tym zakresie.

Wyświetlony 978 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 październik 2020 17:18
Więcej w tej kategorii: « Sądowy dział spadku Wrocław

 

Jesteśmy też nafacebook

 

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

 

 

 

 

 

O nas

Kancelaria prawna Meritum we Wrocławiu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Doradztwa Prawnego Meritum
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321