wtorek, 26 wrzesień 2017 07:26

Rozwód – obowiązek alimentacyjny między małżonkami

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego między małżonkami po rozwodzie zależy od tego kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. W przypadku gdy jeden z małżonków został uznany za winngo rozkładu pożycia małżeńskiego, tylko małżonek uznany za niewinnego może żądać alimentów od małżonka uznanego przez sąd za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Małżonkowi, któremu została przypisana wina za rozkład pożycia małżeńskiego alimenty nie przysługują. W przypadku, kiedy żaden z małżonków nie został uznanym za wyłącznie winnego rozpadu więzi emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej między małżonkami, oboje byli małżonkowie mogą żądać od siebie nawzajem alimentów.

Przesłanką powstania takiego obowiązku są:
• brak wyłącznej winy jednego z małżonków,
• niedostatek małżonka ubiegającego się o alimenty,
• możliwości zarobkowo – finansowe zobowiązanego do płacenia alimentów małżonka.

Małżonek, który został obarczony obowiązkiem alimentacji musi dostarczać środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego do alimentów
małżonka. Małżonek zobowiązany ma dostarczać środków na niezbędne potrzeby, nie oznacza to, że małżonkowie mają żyć na takiej samej stopie życiowej.
Uprawnionym do wystąpienia z żądaniem płacenia alimentów jest małżonek, który znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku, to stan, w którym małżonek nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, lub nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. Stan niedostatku może powstać w chwili wydania orzeczenia o rozwodzie, a także może
powstać po orzeczeniu rozwodu. Dlatego z pozwem o alimenty od byłego małżonka można wystąpić, nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług kancelarii, posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym m.in. w sprawach rozwodowych. Ponadto jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii – nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą kancelarią lub do skorzystania z formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie kancelarii tj: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. gdzie mogą Państwo opisać swój problem prawny.

Wyświetlony 201 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 sierpień 2018 10:42

O nas

Kancelaria prawna Meritum we Wrocławiu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.