wtorek, 26 wrzesień 2017 09:26

Rozwód – obowiązek alimentacyjny między małżonkami

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego między małżonkami po rozwodzie zależy od tego kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. W przypadku, kiedy jeden z małżonków został uznany za winngo rozkładu pożycia małżeńskiego, tylko małżonek uznany za niewinnego może żądać alimentów od małżonka uznanego przez sąd za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Małżonkowi, któremu została przypisana wina za rozkład pożycia małżeńskiego alimenty nie przysługują. W przypadku, kiedy żaden z małżonków nie został uznanym za wyłącznie winnego rozpadu więzi emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej między małżonkami, oboje byli małżonkowie mogą żądać od siebie nawzajem alimentów.

Przesłanką powstania takiego obowiązku są:
• brak wyłącznej winy jednego z małżonków,
• niedostatek małżonka ubiegającego się o alimenty,
• możliwości zarobkowo – finansowe zobowiązanego do płacenia alimentów małżonka.

Małżonek, który został obarczony obowiązkiem alimentacji musi dostarczać środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego do alimentów  małżonka. Małżonek zobowiązany ma dostarczać środków na niezbędne potrzeby, nie oznacza to, że małżonkowie mają żyć na takiej samej stopie życiowej. Uprawnionym do wystąpienia z żądaniem płacenia alimentów jest małżonek, który znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku, to stan, w którym małżonek nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, lub nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. Stan niedostatku może powstać w chwili wydania orzeczenia o rozwodzie, a także może powstać po orzeczeniu rozwodu. Dlatego z pozwem o alimenty od byłego małżonka można wystąpić, nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług Kancelarii; posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym m.in. w sprawach rozwodowych. Ponadto jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii – nasza Kancelaria jest do Państwa dyspozycji.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą Kancelarią lub do skorzystania z formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na naszej stronie intenetowej, na której mogą Państwo opisać swój problem prawny.

Wyświetlony 2681 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 maj 2019 22:14

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski we Wrocławiu, Poznaniu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321
Wałbrzych, pl. Magistracki 3/18
tel.: 723 111 743