środa, 25 wrzesień 2019 21:18

Renta z tytułu niezdolności do pracy - odwołanie od decyzji ZUS i skutki niezłożenia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Osoba ubiegająca się o świadczenie związane z utratą zdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji  tj:. renty z tytułu niezdolności do pracy, podlega badaniu przez lekarza orzecznika ZUS. Nie tylko ocenia on niezdolność do pracy i jej stopień, ale także ustala pozostałe okoliczności dotyczące tej niezdolności.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS zainteresowany może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu tego orzeczenia. W przypadku niezłożenia sprzeciwu przez ubezpieczonego od orzeczenia lekarza orzecznika komisji lekarskiej ZUS, uznaje się, że wszystkie stwierdzenia które zostały zawarte w orzeczeniu są prawdziwe. Ma to istotne znaczenie do możliwości dochodzenia przez ubezpieczonego dochodzenia swych praw przed sądem, bowiem sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo stwierdzenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, gdy podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Sąd odrzuci odwołanie jedynie wtedy, gdy podniesiono w nim wyłącznie zarzuty dotyczące orzeczenia lekarza orzecznika, od którego ubezpieczony nie wniósł sprzeciwu. Oznacza to, że sąd nie może odrzucić odwołania, jeżeli podniesiono w nim również inne zarzuty. Rozpoznaje wówczas merytorycznie wszystkie zarzuty, w tym dotyczące oceny stanu zdrowia ubezpieczonego w kontekście niezdolności do pracy i ewentualnego okresu jej powstania. Tak też wskazywał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w postanowieniu z 13 lutego 2014 r. (III AUa 927/13). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 24 czerwca 2015 r. (II UK 268/14) stwierdzając, że jeśli ubezpieczony w odwołaniu od decyzji ZUS kwestionuje prawidłowość obliczenia wymaganych okresów składkowych w powiązaniu z datą ustalonej przez lekarza orzecznika ZUS niezdolności do pracy, sąd pierwszej instancji powinien rozpoznać odwołanie na rozprawie.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług Kancelarii prawnej Wrocław, posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto, jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii, nasza Kancelaria jest do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą kancelarią lub do skorzystania z formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie Kancelarii, na której mogą Państwo opisać swój problem prawny.

Wyświetlony 2653 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 20 grudzień 2020 12:45
Więcej w tej kategorii: « Alimenty od dziadków

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski we Wrocławiu, Poznaniu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321
Wałbrzych, pl. Magistracki 3/18
tel.: 723 111 743