Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 styczeń 2017 01:00

Podział majątku po rozwodzie

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. We wszystkich wypadkach ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, poza wypadkiem śmierci jednego z małżonków, sądem miejscowo właściwym jest sąd rejonowy miejsca położenia majątku.

Natomiast w razie śmierci jednego z małżonków właściwy miejscowo jest sąd spadku. W wypadku takim będzie miał zastosowanie przepis art. 628 KPC, zgodnie z którym wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli miejsca tego w Polsce nie da się ustalić – sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). Jeżeli brak i powyższych danych, sądem właściwym będzie sąd rejonowy dla m.st. Warszawy. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego lub jeden z małżonków może złożyć wniosek o podział majątku po zakończeniu sprawy rozwodowej.

Co do zasady podziałowi podlegają aktywa majątku wspólnego małżonków, jednakże przy zgodzie jednego z małżonków, istnieje możliwość obciążenia jednego z małżonków spłatą zaciągniętego wspólnie długu. Od wniosku do Sądu o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 zł (art. 38 ust. 1 KSCU). Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 zł.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług Kancelarii; posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym m.in. w sprawach rozwodowych. Ponadto jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii – nasza Kancelaria jest do Państwa dyspozycji.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą Kancelarią lub do skorzystania z formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na naszej stronie intenetowej, na której mogą Państwo opisać swój problem prawny.

Czytany 782 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 maj 2019 22:32
Prawnik Oleśnica

Najnowsze od Prawnik Oleśnica

Artykuły powiązane