Odwołanie musi zostać wniesione w ciagu miesiąca od dnia doręczenia decyzji przez ZUS. Jeżeli odwołanie od decyzji ZUS nie zostanie wniesione w terminie, odwołanie zostanie odrzucone, chyba że przekroczenie terminu nie jest znaczne i nastapiło bez winy odwołującego.
Odwołanie od decyzji ZUS nie podlega żadnej opłacie sądowej. Odwołanie powinno spełniać ogólne wymogi pisma procesowego określone w Kodeksie postępowania cywilnego. Musi zawierać między innymi:
imię i nazwisko oraz oznaczenie miejsca zamieszkania osoby odwołującej się, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
zaskarżoną decyzję – z datą i numerem nadanym przez ZUS;
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
oznaczenie rodzaju pisma i przedmiotu sporu;
wskazanie, czy skarżymy decyzję w całości czy w części;
wymienienie i uzasadnienie zarzutów;
podpis ubezpieczonego, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Sprawy związane z rentami i emeryturami, praca w warunkach szczególnych rozpatrują okręgowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych. Natomiast odwołania dotyczące takich spraw, jak różnego rodzaju zasiłki (chorobowy, wyrównawczy, macierzyński, opiekuńczy, pogrzebowy i rodzinny) czy świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia wypadkowe lub odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, rozpatrują rejonowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.
Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług naszej kancelarii dotyczących sporządzenia odwołania od wszelkich decyzji ZUS, zastępstwa procesowego przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych. Ponadto jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii – nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji, zachęcamy do skorzystania z formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie kancelarii, gdzie mogą Państwo opisać swój problem prawny.