środa, 21 wrzesień 2022 21:26

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z całą pewnością odszkodowanie komunikacyjne powinno pokrywać wszystkie poniesione straty, a jednocześnie wyrównywać utracone w wyniku wypadku korzyści.

Co obejmuje odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Tego rodzaju odszkodowanie obejmuje przede wszystkim:

 • koszty leczenia i opieki,
 • koszty pobytu w sanatorium,
 • wydatki związane z zakupem leków, opatrunków oraz sprzętu medycznego,
 • koszty transportu poszkodowanego w trakcie leczenia,
 • utracone w wyniku wypadku wynagrodzenie,
 • koszty dotyczące przekwalifikowania się,
 • zadośćuczynienie za spowodowaną krzywdę i ból,
 • renty związane ze zwiększonymi potrzebami poszkodowanego.

Kiedy należy się odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Zanim zaczniemy ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne, warto jest najpierw upewnić się, że kwalifikujemy się do jego otrzymania. Należy przy tym pamiętać o tym, że w określonych sytuacjach to sąd będzie orzekał w tej sprawie.
Odszkodowanie za wypadek przysługuje osobom, które:

 • w trakcie wypadku były kierowcą pojazdu lub pasażerem,
 • ucierpiały uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi, rowerzyści, motocykliści itd.
 • przyczyniły się do powstania wypadku, ale nie są za niego całkowicie odpowiedzialne.

Kto wypłaca odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Odszkodowanie powypadkowe wypłacane jest przez zakład ubezpieczający sprawcę, a pochodzi ono ze składek OC. Natomiast osoba, która spowodowała wypadek, ponosi odpowiedzialność karną i moralną w związku z wyrządzonymi szkodami. W przypadku, gdy nie udało się ustalić, kto był sprawcą zdarzenia, odszkodowanie wypłacane jest z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Natychmiastowe odszkodowanie komunikacyjne w przypadku braku środków finansowych

Zdarzają się sytuacje, w których ofiara wypadku nie posiada odłożonych środków finansowych, potrzebnych na leczenie. Tymczasem wyjaśnienie okoliczności zdarzenia może zająć więcej czasu. W takim przypadku osoba poszkodowana może ubiegać się o zaliczkę na odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym z polisy OC sprawcy. Dzięki temu ofiara wypadku może natychmiast wdrożyć leczenie lub rehabilitację, co jest niezwykle ważne w odniesieniu do zwiększenia szans na powrót do zdrowia.

Jak zachować się podczas wypadku komunikacyjnego?

Przede wszystkim, tuż po wypadku powinniśmy ustalić dane sprawcy, takie jak imię, nazwisko, pesel, numer rejestracyjny pojazdu, marka i model oraz numer polisy OC. W celu dokładnego określenia przebiegu wydarzeń oraz wskazania strony, która ponosi winę, warto jest w tym momencie wezwać policję. To ważne w szczególności wówczas, gdy sprawca nie chce przyznać się do winy lub udostępnić danych osobowych. Jeżeli jednak uczestnicy wypadku są zgodni co do tego, kto ponosi winę, wszystkie wyżej wymienione informacje można zapisać samodzielnie, bez obecności policji. Wówczas należy sporządzić szczegółowe oświadczenie związane z przebiegiem zdarzenia oraz wskazaniem winy i winnego. Policja wzywana jest także wtedy, gdy stan zdrowia poszkodowanego wymaga pilnej wizyty u lekarza. W takiej sytuacji ofiara zabierana jest na oddział ratunkowy, podczas gdy policja spisuje zeznania pozostałych uczestników wypadku. Ważne jest, aby również po mniejszej kolizji, udać się na badania kontrolne. Nawet jeżeli nie odczuwamy dolegliwości lub są one nieznaczne, skutki zdarzenia mogą pojawić się w dużo większym natężeniu dopiero później.

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie powypadkowe?

Oprócz sporządzenia dokładnego zeznania z miejsca zdarzenia, w którym zawarte będą dane sprawcy oraz opis wypadku, również w późniejszym czasie powinniśmy zadbać o kompletowanie wszelkiej dokumentacji, która jest związana z leczeniem, jak i rehabilitacją. Mogą być to rachunki i faktury, dokumentacje badań czy recepty. Wszystkie zgromadzone dokumenty mają ogromną wartość w trakcie zgłaszania szkody ubezpieczycielowi.
Jeżeli nasuwają Ci się na myśl pytania lub chcesz mieć pewność, że Twoje odszkodowanie pokryje wszystkie poniesione koszty oraz straty, Kancelaria Radcy Prawnego Łukasza Bilskiego we Wrocławiu, pomoże Ci należy zadbać o wszelkie formalności.

Jaka jest wysokość odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Wysokość odszkodowania powinna odpowiadać szkodom, jakie zostały poczynione. Należy pamiętać o tym, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Nie istnieje żaden taryfikator, który wskazywałby dokładne sumy odszkodowania powypadkowego. Natomiast same koszty leczenia, rehabilitacji czy dojazdu do placówek medycznych, można łatwo wyliczyć na podstawie otrzymanych rachunków. Znacznie bardziej kłopotliwą kwestią jest zadośćuczynienie, które wiąże się z cierpieniem psychicznym oraz fizycznym. W jaki sposób oceniany jest rozmiar krzywdy? Pod uwagę bierze się przede wszystkim rodzaj oraz czas trwania cierpienia, stopień nieodwracalności skutków czy też rokowania na przyszłość.


Wysokość odszkodowania jest więc ustalana w oparciu o poniesione koszty, natomiast zadośćuczynienie związane jest z rozmiarem poniesionych cierpień. Kancelaria Radcy Prawnego Łukasza Bilskiego we Wrocławiu posiada doświadczenie w sprawach o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. W związku z tym wiemy, jakie należy poczynić kroki, aby uzyskać możliwie największą sumę odszkodowania.

Kiedy ubezpieczenie powypadkowe zostanie zmniejszone?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny może ulec zmniejszeniu, w przypadku gdy poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie powypadkowe o tzw. przyczynienie. Należy pamiętać o tym, że przyczynienie dotyczy nie tylko samego powstania szkody, ale również zwiększenia jej rozmiarów. Najczęściej przyczynienie dotyczy pasażerów świadomie jadących z kierowcą pod wpływem alkoholu, niezapięcia pasów lub też przechodzenia przez ulicę w miejscu niedozwolonym.

Odszkodowanie za uszkodzony pojazd

Dość często do naszej kancelarii prawnej we Wrocławiu zgłaszają się osoby, które mają do czynienia z przyznaniem zbyt niskiej kwoty odszkodowania za wypadek, która nie pokrywa kosztów naprawy samochodu lub innego pojazdu. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy sprawdzić, w jaki sposób sporządzono kosztorys. Zdarza się, że w obliczeniach zaniżane są ceny uszkodzonych części. Najczęściej wynika to z tego, że pod uwagę bierze się tanie zamienniki, podczas gdy uszkodzenie dotyczyło części oryginalnych. Co więcej, często zaniżeniu ulegają także zakładane koszty robocizny.
Należy pamiętać też o tym, że ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą tylko wtedy, gdy koszt naprawy pojazdu w 100% przekracza jego wartość. Koszty naprawy muszą wówczas przekraczać wartość pojazdu z dnia wypadku. Również w takiej sytuacji warto jest dokładnie przeanalizować, czy wartość pojazdu nie została zaniżona, a koszty robocizny nie zostały ocenione zbyt wysoko.
Ponadto, warto pamiętać o tym, że odszkodowanie jest związane nie tylko z naprawą pojazdu, ale może obejmować także koszty holowania, koszty zniszczenia wyposażenia samochodu, takiego jak np. fotelika dziecięcego, a także koszty wynajmu auta zastępczego.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – pomoc prawnika Wrocław

Jesteś ofiarą wypadku komunikacyjnego, a może została nią bliska Ci osoba? Nasza Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski Wrocław, specjalizuje się w sprawach o uzyskanie odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Pomożemy Ci otrzymać sprawiedliwą, możliwie najwyższą kwotę, która pokryje wszelkie poniesione straty i doznane krzywdy.

Wyświetlony 971 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 wrzesień 2022 19:42

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski we Wrocławiu, Poznaniu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321
Wałbrzych, pl. Magistracki 3/18
tel.: 723 111 743