Przepisy wprowadzające służebność przesyłu określają zasady i zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, wskazując, że instytucja ta znajduje właściwość w przypadku posadowienia na nieruchomości urządzeń przesyłowych, a więc są to wszystkie konstrukcje i instalacje tworzące linie do doprowadzania i odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu.
Służebność przesyłu ustanowiona powinna być w drodze umowy zawartej bezwzględnie w formie aktu notarialnego pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielami nieruchomości, na której znajdują się lub mają w przyszłości znajdować się urządzenia przesyłowe. Zgodnie z dyspozycją zawartą w nowelizowanych przepisach, umowa ustawiająca służebność przesyłu powinna szczegółowo określać zakres czynności, które zakład przesyłowy może dokonywać wobec tejże nieruchomości.
W przypadku braku woli zawarcia umowy służebności przesyłu przez jedną ze stron lub też nierozwiązywalnego sporu odnośnie warunków takiej umowy służebności, możliwe jest również ustalenie służebności przesyłu w postępowaniu sądowym. W takiej sytuacji o ustanowieniu służebności oraz zasadach jej realizacji, w tym również wysokości i zasadach wypłaty wygrodzenia, orzeka sąd.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z kancelarią w celu uzyskania odszkodowania, właściwej rekompensaty. Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej dotyczącej służebności przesyłu, skierowaniem pozwu do Sądu, oszacowaniem wysokości odszkodowania prosimy o opisanie swojego problemu prawnego i przesłanie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.