poniedziałek, 16 październik 2017 09:26

Odszkodowanie za słupy energetyczne – służebność przesyłu

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy na Twojej działce stoją słupy energetyczne? Jeżeli tak, to należy Ci się odszkodowanie i opłata za służebność przesyłu. Służebność przesyłu to stosunkowo nowa instytucja prawa cywilnego, która została wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego z dnia 3 sierpnia 2008r.

Przepisy wprowadzające służebność przesyłu określają zasady i zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, wskazując, że instytucja ta znajduje właściwość w przypadku posadowienia na nieruchomości urządzeń przesyłowych, a więc są to wszystkie konstrukcje i instalacje tworzące linie do doprowadzania i odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń o podobnym przeznaczeniu.

Służebność przesyłu ustanowiona powinna być w drodze umowy zawartej bezwzględnie w formie aktu notarialnego pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielami nieruchomości, na której znajdują się lub mają w przyszłości znajdować się urządzenia przesyłowe. Zgodnie z dyspozycją zawartą w nowelizowanych przepisach, umowa ustawiająca służebność przesyłu powinna szczegółowo określać zakres czynności, które zakład przesyłowy może dokonywać wobec tejże nieruchomości.

W przypadku braku woli zawarcia umowy służebności przesyłu przez jedną ze stron lub też nierozwiązywalnego sporu odnośnie warunków takiej umowy służebności, możliwe jest również ustalenie służebności przesyłu w postępowaniu sądowym. W takiej sytuacji o ustanowieniu służebności oraz zasadach jej realizacji, w tym również wysokości i zasadach wypłaty wygrodzenia, orzeka sąd.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z kancelarią w celu uzyskania odszkodowania, właściwej rekompensaty. Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej dotyczącej służebności przesyłu, skierowaniem pozwu do Sądu, oszacowaniem wysokości odszkodowania prosimy o opisanie swojego problemu prawnego i przesłanie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyświetlony 4463 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 wrzesień 2018 14:12

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski we Wrocławiu, Poznaniu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321
Wałbrzych, pl. Magistracki 3/18
tel.: 723 111 743