czwartek, 30 maj 2019 10:51

Alimenty od dziadków

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które przewidują możliwość wystąpienia przez matkę dziecka o zasądzenie alimentów od jego dziadków są to tzw. alimenty uzupełniające i są zasądzane przez Sądy w sytuacjach wyjątkowych. Można o nie wystąpić w sytuacji, gdy rodzice dziecka nie żyją, nie są w stanie uczynić zadość swoim obowiązkom wobec dziecka lub dziecko musi znajdować się w niedostatku.

Można o nie wystąpić w sytuacji, gdy rodzice dziecka:

- nie żyją, lub

- nie są w stanie uczynić zadość swoim obowiązkom wobec dziecka, lub

- dziecko musi znajdować się w niedostatku.

Obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków nie wygląda tak samo, jak rodziców wobec dzieci, co nie znaczy, że dziadkowie mogą czuć się całkowicie zwolnieni z finansowania potrzeb swoich wnuków. Jednak o ile rodzice są z urzędu zobligowani do zaspokajania finansowych potrzeb swoich dzieci, o tyle dziadkowie na co dzień robią to dobrowolnie. Mogą wspierać wnuki finansowo, ale nie muszą. Dopiero wyrok sądu może usankcjonować obowiązek comiesięcznej alimentacji.

Alimenty będą płacić tylko ci dziadkowie, którzy nie mają problemów finansowych i których wnuki żyją w niedostatku. Nie wystarczy, by dorosłe dziecko (rodzic) nie płaciło alimentów, by sąd zobowiązał do tego dziadków. Alimenty od dziadków nazywane są uzupełniającymi, mogą być dodatkiem do comiesięcznej kwoty wypłacanej przez Fundusz Alimentacyjny. Zazwyczaj są niższe niż alimenty od rodziców.

Warto wiedzieć, że jeżeli Sąd uzna, że rodzic jest w stanie zarobić więcej, niż aktualnie wskazuje, Sąd nie uzna za konieczne, aby dziadkowie pokrywali część kosztów utrzymania dziecka.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług kancelarii, posiadamy wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym m.in. w sprawach o uzyskanie alimentów od dziadków. Ponadto jeśli mają Państwo pytania i chcielibyście uzyskać poradę prawną w tej kwestii – nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą kancelarią lub do skorzystania z formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie kancelarii, gdzie mogą Państwo opisać swój problem prawny.

Wyświetlony 2735 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 maj 2019 11:11

Polecamy także Kancelarię Spraw Rozwodowych i Rodzinnych

www.kancelaria-olszewska.pl

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski we Wrocławiu, Poznaniu i Oleśnicy oferuje usługi prawne dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego w postępowaniu przedsądowym oraz w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach.

Szybki kontakt

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Bilski
Wrocław, ul. Biskupia 10A/13
Poznań, ul. Święty Marcin 45C/15
tel. 723 111 743
Oleśnica, ul. A. Mickiewicza 4B/8
tel.: 535 261 321
Wałbrzych, pl. Magistracki 3/18
tel.: 723 111 743